ENGLISH                                             راهنمای ثبت الکترونیکی اظهارنامه طرح صنعتی


دریافت نمودار کلی فرایند ثبت طرح صنعتی

راهنمای ثبت الکترونیکی اظهارنامه

      ثبت پیوست ها
    
      پرداخت هزینه
 

1.      ورود به پورتال اداره کل مالکیت صنعتی (iripo.ssaa.ir)

2.     خدمات الکترونیکی – اداره ثبت طرح صنعتی  - ثبت اظهارنامه طرح صنعتی3.     مرحله اول قبول و تعهد به این بند از قانون که متقاضی از طریق سیستم پیگیر پرونده خواهد بود و از روز ابلاغ، مهلت قانونی پاسخگویی به  اخطار برای متقاضی شروع خواهد شد.
4.ورود به مراحل 4 گانه ثبت اظهارنامه شامل:

1- ورود اطلاعات اظهارنامه


انتخاب نوع اظهار نامه :
مالک اظهارنامه:

 

جهت ورود اطلاعات مالک اظهارنامه باید روی دکمه "افزودن مالک " کلیک نمایید 

در مرحله اول افزودن حداقل یک مالک اجباری است. چنانچه مالک حقیقی یا حقوقی و ایرانی یا و غیرایرانی باشد در قسمت بالای فرم این امر می‌بایست مشخص گردد- سپس اطلاعات مالک را باتوجه به کیفیت خواسته شده وارد نمائید (فیلدهای ستاره دار اجباری هستندپس از ورود کامل اطلاعات مالک روی دکمه (ثبت اطلاعات) کلیک نمائید.

چنانچه مالک اظهارنامه اعم از حقیقی یا حقوقی بیش از یک نفر باشد با زدن دکمه "افزودن مالک"می توانید تعداد بیشتری مالک یا مالکین برای اظهارنامه وارد نمایید

 

سپس بر روی دکمه "مرحله بعدی" کلیک نمایید.

 

توجه: در هرمرحله از تکمیل فرم اظهارنامه، برای جلوگیری از حذف اطلاعات وارد شده بر اثر قطع شبکه یا برق، می توانید از گزینه ثبت موقت استفاده و کد رهگیری دریافت نمائید.

 در هریک از مراحل کار با کلیک کردن روی آیکن ویرایش اطلاعات اظهارنامه که در شکل مشخص شده ، امکان تغییر و ویرایش اطلاعات برای شما فراهم می شود. پس از بارگذاری ضمائم امکان ویرایش ضمائم هم به همین صورت امکان پذیر است.نماینده قانونی :

-  با کلیک روی دکمه (مرحله بعد) به صفحه نماینده قانونی وارد می شوید

اگر در قسمت مالک اظهارنامه  نوع شخص را حقیقی انتخاب نمایید در قسمت نماینده قانونی  گزینه های زیر را مشاهده می کنید:1- چنانچه متقاضی ثبت اظهارنامه نماینده قانونی (وکیل نداشته باشد)، می توان با انتخاب گزینه (ارائه اظهارنامه بدون نماینده قانونی  ) مرحله نماینده قانونی را پشت سرگذاشته و به صفحه دریافت کننده ابلاغ وارد شود.

توجه: چنانچه متقاضی ثبت اظهارنامه نماینده قانونی (وکیل نداشته باشد)، با انتخاب گزینه مرحله ی بعد ، به معنی اینکه شخص مالک پیگیر امور خواهد بود ،مشخصات نامبرده به عنوان دریافت کننده ابلاغ ها درج می گردد.

 

  2-چنانچه متقاضی ثبت اظهارنامه دارای وکیل دادگستری باشد می بایست گزینه (وکیل رسمی دادگستری ) را انتخاب نموده و گزینه افزودن نماینده قانونی را فشرده و اطلاعات مورد نیاز را وارد  نماید.

   3-دفاتر حقوقی  با انتخاب گزینه (دفتر حقوقی) به عنوان نماینده قانونی  اطلاعات خود را وارد نمایند.

 

اگر در قسمت مالک اظهارنامه  نوع شخص را حقوقی انتخاب نمایید در قسمت نماینده قانونی  گزینه های زیر را مشاهده می کنید:

اگر شخص حقوقی دارای وکیل دادگستری باشد در قسمت نماینده قانونی و دریافت کننده ابلاغ ها مشخصات وکیل قید می شود در غیر اینصورت مشخصات کسی که حق امضا دارد با انتخاب گزینه (صاحب امضا / موسسه شما) قید می شود . با انتخاب گزینه افزودن نماینده قانونی  اطلاعات  شخص / اشخاص  صاحب امضا را ورود نمایید.پس از تکمیل نمودن اطلاعات نماینده قانونی با کلیک روی دکمه (ثبت اطلاعات) مندرجات را ذخیره نمائیدبا کلیک بر روی "افزودن نماینده قانونی" اطلاعات مورد نیاز را پر نمایید.

دریافت کننده ابلاغ ها :

تذکر1 : تمام مکاتبات اداره با شخص معرفی شده در این بخش (از طریق آدرس الکترونیکی و همچنین تلفن همراه) صورت می پذیرد لذا ورود صحیح این دو فیلد الزامی و اجباری می‌باشد

تذکر2: فقط یک شخص حقیقی می تواند بعنوان دریافت کننده ابلاغ معرفی شود.

با ورود به این صفحه  به عنوان مثال اگر نام دونفر را به عنوان نماینده ( صاحب امضا شرکت / موسسه شما) قید گردد. صفحه زیر را مشاهده می کنید:
با انتخاب یکی از این اشخاص ( با کلیک بر روی نام شخص ) فرد مورد نظر به عنوان دریافت کننده ابلاغ معرفی می شود.


طراح:


توجه ! در صورتی که در قسمت "نام طراح در آگهی قید شود؟" گزینه "خیر" را انتخاب کنید، باید در قسمت ضمائم مدارک مربوط به "عدم قید نام طراح در آگهی" را پیوست کنید.

و همچنین اگر در قسمت بازبینی اطلاعات با پیغام خطای  ، عدم ارائه مدارک "عدم قید نام طراح" مواجه شدید و مایل به درج نام طراح در آگهی بودید، باید به قسمت ویرایش اطلاعات وارد شوید و در قسمت مشخصات طراح وارد شده و گزینه "بلی" را انتخاب کنید.

مشخصات طرح :

 پس از کلیک روی دکمه (مرحله بعدی)به صفحه مشخصات طرح می رسیم.در صورتی که طرح در کشور دیگری به ثبت رسیده است بر روی گزینه "مرحله بعدی" کلیک کنید و "ادعای حق تقدم" را تکمیل نمایید، در غیر اینصورت بر روی گزینه "ثبت موقت" کلیک نمایید.

 

2- بارگذاری ضمائم:با انتخاب مرحله دو از مراحل چهارگانه ثبت اظهارنامه با عنوان بارگذاری ضمائم اظهارنامه، میتوانید ضمائم مورد نیاز را پیوست نمایید، 

با توجه به اطلاعات وارد شده دراظهارنامه،پیوستهای اجباری و همچنین اختیاری در این بخش قابل رویت است:جهت پیوست نمودن ابتدا گزینه( بارگذاری پیوست )را با توجه به متن خواسته شده مقابل  گزینه راهنمای پیوست کلیک نمایید، سپس گزینه
(
Browse )را انتخاب نموده و تصویر مدرک مورد نظر را انتخاب نمایید .در نهایت بر روی  گزینه (ارسال پیوست) را کلیک نمایید.نکته : با کلیک روی علامت ضربدر در کنار هر پیوست می توانید پیوست  ذخیره شده را حذف نمایید.ضمائم اظهارنامه

الف – مدارک مثبت هویت

1-   مدارك مثبت هويت مالک:

·         اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی

·         اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

2-  مدارك نماينده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

3-   مدارک مثبت هویت طراح: کپی شناسنامه و کارت ملی

ب- نحوه و نمونه ارسال تصاویر

1-   اگر طرح صنعتي دو بعدي باشد، یک نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا یک نمونه از طرح ترسيم شده؛

2-   اگر طرح صنعتي سه بعدي باشد، یک نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا یک نمونه از طرح ترسيم شده از تمامي جوانب طرح موردتقاضا؛ مطابق نمونه پیوست

تذکر:  در طرح صنعتي سه بعدي، مرجع ثبت مي‌تواند ماكتي از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نمايد. اندازه ماكتي كه متقاضي از مدل طرح خود ارائه مي‌دهد، بايد حداكثر 20×20×20 سانتي متر و وزن آن حداكثر 2 كيلوگرم و از ماده‌اي بادوام و غيرفاسد شدني باشد.

ج- مشخصات فنی تصاویر

1-    سایز تصاویر حداکثر A4 باشد

2-    حتماً بصورت عمودی اسکن شود.

3-    در تصویر ارسالی حتماً طرح باید در یک زمینه ساده، به نحوی که قابل رویت باشد قرار گیرد.

4-    تصویر کالا حتماً بصورت رنگی باشد و حداکثر حجم آن 500KB باشد.

5-  تصویر مدارک ترجیحاً بصورت سیاه و سفید اسکن شده و حداکثر حجم آن 250KB باشد.(ترجیحاً پشت و روی کارت ملی و کپی صفحه اول شناسنامه در یک تصویر باشد.)

6-     پسوند فایلهای ارسالی jpg باشد.

·   همانگونه که مستحضرید از نرم افزارهای گرافیکی جهت کم کردن حجم فایلهای تصویری به نحوی که خوانا و یا قابل تشخیص باشند می توان استفاده نمود. 

 

-3 بازبینی اطلاعات:
مرحله سوم تائید اطلاعات مربوط به مرحله یک و دو می باشد که بصورت خلاصه نمایش داده می شود .


پرداخت هزینه:-4

پرداخت هزینه صرفا به طریق الکترونیکی قابل انجام است