جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   یکشنبه 5 آبان 1392 - 12:08:09 PM

الحاق به معاهده PCT (معاهده همکاری ثبت اختراع)

مجموعه حاضر شامل مجموعه ای از سوالات و پاسخ های متداول است که در حوزه معاهده همکاری ثبت اختراع مطرح می شود که ذیلا به آن اشاره می شود

 

1-    من اختراعی را به سرانجام رسانده ام چگونه می توانم برای اختراعم در چند کشور حمایت کسب نمایم ؟

شما گزینه های کمی را برای انتخاب پیش رو دارید که عبارتند از :

الف- شما می توانید اظهارنامه های متعدد را همزمان بطور جداگانه در کشورها یا ادارات منطقه ای برای حمایت از اختراع خود تسلیم نمائید . ( برای برخی از کشور ها ، ثبت اختراع بصورت منطقه ای نیز در دسترس می باشد )

ب – شما می توانید بر طبق مکانیزم کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی اظهارنامه اختراع خود را تسلیم نمائید و سپس به استناد آن در سایر کشورهای عضو معاهده ظرف 12 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه اولیه ، اظهارنامه های آتی خود را تسلیم نمائید و همچنین می توانید از طریق این مکانیزم از مزایای این اظهارنامه اولیه در سایر کشورهای عضو نیز ، بهره مند شوید

ج- شما می توانید از مکانیزم معاهده همکاری ثبت اختراع که نسبت به دو مکانیزم قبلی ساده تر ، آسان تر و کم هزینه تر است استفاده نمائید.

2-   معاهده همکاری ثبت اختراع چیست ؟

معاهده همکاری ثبت اختراع یک معاهده بین المللی است، که بوسیله سازمان جهانی مالکیت معنوی اداره می شود، و 148 عضو کنوانسیون پاریس عضو این معاهده می باشند . سیستم PCT این امکان را فراهم می کند که شما برای اختراع خود ازطریق تسلیم یک اظهارنامه بین المللی واحد، بجای اظهارنامه های متعدد جداگانه در کشورها و اتحادیه های منطقه ای متعدد، حمایت اختراعی کسب نمائید . البته صدور و اعطای حق اختراع در نهایت از وظایف ذاتی ادارات ملی و منطقه ای است که به اختصار فاز ملی نامیده می شود .

بطور خلاصه روند بررسی اختراع در سیستم PCT به شرح ذیل است :

تسلیم اظهارنامه : شما می توانید به یک زبان واحد و با پرداخت یک دسته از هزینه ها در صورتیکه الزامات شکلی را رعایت نمائید ،اظهارنامه بین المللی خود را تسلیم نمائید .

جستجوی بین المللی :

مرجع جستجوی بین المللی (ISA) ( غالبا" یکی از ادارات مهم اختراعات دنیا است) که وظیفه بررسی و جستجوی  اسناد منتشره شما بر عهده اوست و بررسی می نماید که آیا اختراع شما قابلیت ثبت شدن را داراست یا اینکه پتانسیل و ظرفیت اختراعی شدن را دارد و بر طبق آن نظر و عقیده خود را انتشار و اعلام می کند .

انتشار بین المللی (international publication)    به محض سپری شدن 18 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه نخست محتوای اظهارنامه بین المللی برای جهانیان افشاء و منتشر می شود .

 

 

 

 

جستجو ی بین المللی تکمیلی : ( اختیاری)

مرجع جستجوی بین المللی که عهده دار جستجوی تکمیلی است موظف به جستجوی بین المللی و جستجوی هر آنجه که در جستجوی بین المللی مقدماتی اصلی به آن پرداخته نشده است، می باشد . و موظف است تا اسنادی که امکان دارد توســـط

مرجع جستجوی بین المللی اصلی ، بدلیل تنوع دانش پیشین و زبانهای مختلف و متفاوت بودن زمینه های تکنیکی مورد بررسی قرار نگرفته را ،شناسایی و تشخیص و مورد بازبینی قرار دهد .   

بررسی مقدماتی بین المللی : ( اختیاری )

یکی از سیستم ها و مکانیزها برای جستجوی بین المللی؛  بررسی مقدماتی بین المللی است که اظهارنامه اختراع را از نظر قابلیت ثبت اختراع مورد بررسی قرار می دهد و این بررسی معمولا"پس از اصلاحات انجام شده بر روی اظهارنامه مقدم (اولیه)انجام می گیرد.

فاز ملی :

پس از اتمام فرآیند PCT ( در فاز بین المللی) شما می توانید مستقیما به اداره ملی یا منطقه ای که خواهان کسب و حمایت از اختراع خود هستید مراجعه نمائید .

3-   اظهارنامه بین المللی دارای چه آثاری است ؟

بطور کلی ، اظهارنامه بین المللی اختراع شما، در صورتیکه حداقل الزامات مربوط برای کسب اختراع را در تاریخ تسلیم اظهارنامه داشته باشید اثر اظهارنامه ملی اخترا ع در همه کشورهای عضو معاهده را خواهید داشت .

اظهارنامه بین المللی اختراع باید مطابق با الزامات شکلی معینی که در معاهده و آئین نامه آن ، و آنچه که بعنوان استانداردهای بین المللی موثر در بین اعضا PCT تعیین شده است تهیه شود .

اگرشما الزامات شکلی تسلیم اظهارنامه بین المللی را رعایت نموده باشید ،تغییرات آتی تشریفات ملی یا منطقه ای ،در ارتباط با شما مؤثر نخواهد بود.

4-   چه کسی این حق را دارد که اظهارنامه بین المللی اختراع خود را تحت سیستم PCT تسلیم نماید؟

شما استحقاق استفاده از سیستم PCT را در صورتی که تابعیت یا اقامت یکی از کشورهای طرف عضو معاهده PCT را داشته باشید خواهید داشت .( جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از اعضاء معاهده PCT می باشد)

در صوریتکه اظهارنامه اختراع بین المللی دارای چندین متقاضی باشد ، تنها یکی از آنها نیازمند رعایت شرایط مذکور است .

5-کجا می توانم اظهارنامه بین المللی اختراع خود را تسلیم و فایل نمایم ؟

در اکثر حالتها شما می توانید اظهارنامه بین المللی اختراع خود را از طریق اداره ملی اختراع ،اگر بوسیله مقررات ملی اجازه داده شده باشد ،یامستقیما" به سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO تسلیم نمائید .         

هردو اداره فوق بعنوان اداره دریافت کننده اختراع عمل خواهند  کرد .

6-   آیا امکان دارد اظهارنامه های PCT را از طریق الکترونیکی تسلیم نمائیم ؟

شما می توانید اظهارنامه های PCT را از طریق ادارات ملی که اینگونه فایل ها را مورد پذیرش قرار داده اند به صورت الکترونیکی تسلیم نمائید .

تسلیم اظهارنامه بصورت کاملا الکترونیک از طریق اداره دریافت کننده وایپو و یا ادارات ملی و منطقه ای معینی امکان پذیر خواهد بود .

 

 

 

نرم افزار الکترونیک فایل اظهارنامه وایپو، (PCT-SAFE) که می تواند از وب سایت PCTدانلود  شود یا مجانا در داخل CD-ROM تسلیم شود ، واین نرم افزارمتقاضیان PCT را کمک خواهد کرد تا اظهارنامه بین المللی شان را به شکل الکترونیک ،و یا تسلیم

از طریق سیستم حفاظت شده انتقال آن لاین، یا از طریق رسانه های الکترونیک مانند دیسکت ، سی دی رام یا دی وی دی رام تسلیم نمایند .

زمانیکه داده های مربوط به اظهارنامه وارد شود ،نرم افزار SAFE (اظهارنامه الکترونیکی تسلیمی  فایل شده ) برای سیستم معاهده همکاری ثبت اختراعات داده های وادرد شده را اعتبار می بخشد و توجه متقاضی را به قسمت های غیر صحیح و نا رسای بخشهای تکمیل شده جلب خواهد کرد .

همچنین امکان اینکه متن اظهارنامه و نقشه ها در فرمت (XML) (extensible markup language )

 

یا به سایر فرمت ها مانند PDF یا TIFF ضمیمه و الصاق شود وجود دارد. یا به سایر ( فرمت ها فایل قابل دسترسی به اداره دریافت کننده ای که انتخاب  گردیده بستگی دارد )

متقاضی که به شکلی الکترونیکی مبادرت به فایل اظهارنامه می نماید استحقاق دریافت تخفیفهای مقتضی درهزینه را دارد. بالاترین میزان تخفیف زمانی محقق می شود که فرمت فایل ، بصورت XML باشد . جزئیات بیشتر در باره سیستم الکترونیکی تسلیم اظهارنامه در آدرس زیر قابل دسترس خواهد بود .

 WWW.wipo.int/pct -safe/en

7-   میزان هزینه های مرتبط با تسلیم و انجام فرآیند ثبت اظهارنامه اختراع در سیستم PCT چه مقدار است ؟

متقاضی ثبت در سیستم PCT  عموما" سه دسته هزینه رادرزمان تسلیم اظهارنامه بین المللی خود پرداخت می کند که عبارتند ار:

1-    هزینه تسلیم اظهارنامه بین المللی: 1330 فرانک سوئیس ( حدودا" معادل 1450 دلار آمریکاست ، که این میزان به          مقدار قیمت تبادل عملیاتی آن بستگی دارد) (که این مقدار بستگی به نرخ تبدیل جاری قابل اعمال در هر برهه زمانی وابسته است ).

2-    هزینه جستجو : که این هزینه می تواند از 410 تا 2400 دلار آمریکا در نوسان و متغیر باشد و این هزینه به مرجع جستجوی بین المللی که تعیین شده است بستگی دارد .

3-    هزینه های ناچیز ارسال که این میزان متغیر و به اداره در یافت کننده بستگی دارد.

برای اینکه اظهارنامه بین المللی اختراع در همه کشورهای متعاهد موثر واقع شود در این مرحله  ، هزینه ایی که باید پرداخت شود را شما مجبور به پرداخت هزینه ها نیستید اگر شما اظهارنامه های متعدد و مجزا برای همه دولتها آماده و تسلیم نموده باشید  . شما تنها ملزم هستید یک دسته از هزینه ها برای تسلیم اظهارنامه بین المللی به اداره دریافت کننده PCT پرداخت نمائید . این مجموع پرداخت هزینه های تسلیم ، جستجو و انتشار اظهارنامه بین المللی را تحت پوشش قرار می دهد. و به وجه رایج کشور یا به یکی از ارزهایی که بوسیله اداره دریافت کننده و مورد پذیرش واقع شده است صورت می گیرد.

اطلاعات تکمیلی درباره هزینه های PCT ادارات دریافت کننده درجداول هزینه PCT به آدرس ذیل قابل رویت است:

www.wipo.int/pct/en/fees.pdf
همچنین ( راهنمایی متقاضیان PCT و خبرنامه PCT) وهمچنین هزینه هایی که شما هنگام ورود به فازملی متحمل می شویدویکی از  پراهمیت ترین هزینه ها قبل از اعطای حق اختراع می باشد ،که این هزینه شامل" هزینه های ترجمه اظهارنامه ، هزینه ملی و منطقه ای تسلیم اظهارنامه و همچنین هزینه های که برای دریافت خدمات نماینده و وکلای حقوقی اختراع می باشد .

 

 

در برخی ادارات هزینه تسلیم اظهارنامه ملی برای اظهارنامه های بین المللی نسبت به آنهایی که مستقیما" اظهارنامه ملی را تسلیم نمایند کمتر است . البته شما باید این نکته را فراموش نکنید که در همه اختراعات ثبت شده خواه از طریق سیستـــم

PCT انجام گرفته باشد ،یا از طریق دیگر محقق شده باشد شما ملزم هستید هزینه های صیانت از حق اختراع خود را به منظور حفظ اعتبار اختراعتان پرداخت نمائید و ادامه حیات اختراع منوط به پرداخت هزینه های (سالیانه) اختراع می باشد .

8-   آیا تخفیفاتی برای متقاضیان  در سیستم PCT پیش بینی شده است ؟

سیستم تخفیف PCT برای همه متقاضیانی که بصورت الکترونیکی مبادرت به تسلیم اظهارنامه می نمایند به فایل و فرمتی که معین شده وجود دارد ،علاوه بر این اگر متقاضی شخص حقیقی و تابع و مقیم کشورهایی باشد که در آن در آمد سرانه آن زیر 3000 دلار باشد می تواند از این تخفیفات بهره مند شود یا اگر مقیم یا تابع کشورهای آنتیگوآو باربودا ، بحرین ، بارابادوس ، لیبی ، عمان ، سری لانکا، سنگاپور ، ترینیداد و توباگو یا امارات متحده عربی باشد هزینه های مقرر که مشتمل بر تسلیم اظهارنامه بین المللی است ،تا نود درصد مشمول تخفیف می شود .

همین در صد تخفیف برای هر شخص حقیقی یا غیر آن که مقیم یا تابع یکی از کشورهایی که توسط سازمان ملل متحد بعنوان کشورهای کمتر توسعه یافته طبقه بندی شدند قابل اعمال است . برای اطلاعات بیشتر در خصوص کشورهایی که مشمول این تخفیف می شوند به لیست کشورهای متعاهد PCT که تخفیف 90 درصدی در هزینه های خاص PCT در مورد آنها قابل اعمال است مراجعه نمایید .

9-   فرآیند ثبت اختراع در سیستم PCT چه مدت به طول می انجامد ؟

قبل از اینکه شما ملزم به ورود در روند PCT در ادارات ملی شوید در بیشتر جوامع بالغ بر 18 ماه از زمانی که شما اظهارنامه های بین المللی اختراعتان را تسلیم می نمایید .( یا 30 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه اولیه که شما بر طبق آن تقاضای حق تقدم می نمائید) فرصت خواهید داشت که اختراع خود را وارد فاز ملی نمائید .

معنی این عبارت این است که شما 18 ماه بیشتر نسبت به زمانیکه از سیستم PCT استفاده نمی کنید فرصت اضافی خواهید داشت که مطابق الزامات ملی اختراع خود را تکمیل نمائید .

این مدت زمان اضافی برای ارزیابی بررسی شانس کسب حمایت اختراع و امکان موفقیت تجاری آن در کشورهای دیگری که شما قصد دارید تا حمایت های لازم را بدست آورید و همچنین برای ارزیابی هر دو جنبه ارزش تکنیکی اختراع تان و اینکه آیا پیگیری روند ثبت در کشورهای مورد نظر دارای ارزش می باشد برایتان فراهم می گردد که می تواند مفید و مناسب باشد . همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که شما ناچار نیستید منتظر بمانید تا 30 ماه از تاریخ تسلیم مقدم ترین اظهارنامه اختراع سپری شود تا وارد فاز ملی شوید شما در هر زمان قبل از این تاریخ می توانید درخواست ورود به فاز ملی را بنمائید .در فاز ملی هر اداره ملی موظف است مطابق با قانون ملی یا مقررات منطقه ای ، آئین نامه ها و نتایج رویه ها در آن قسمت ها ، پرونده اختراع شما را مورد بررسی قرار دهد . اگر همه شرایط پیش بینی شده محقق گردد و نظر اداره مساعد و مطلوب باشد اختراع مورد حمایت قرار می گیرد . این مدت زمان مقرر برای بررسی و اعطای اختراع در بین ادارات اختراع کشورهای مختلف متفاوت است .

10-               آیا می توان به استناد اظهارنامه مقدم تقاضای حق تقدم نمود ؟

بطور کلی متقاضیان اختراعی در صورتی که تمایل داشته باشند اظهارنامه اختراع خود را در کشورهای دیگر تسلیم نمایند می توانند به استناد ثبت نخستین اظهارنامه ملی یا منطقه ای که تسلیم اداره ملی یا منطقه ای نمودند ، درخلال 12 ماه از تاریخ

تسلیم نخستین اظهارنامه اختراع ( مدت زمان محدودی که در کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی تعیین شده ) اظهارنامه خود را تحت مقررات PCT  تسلیم نمایند . بنابراین در اظهارنامه بین المللی شما ممکن است

 

 

ادعای حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس را ینمایید یا در مدت زمان  و چارچوب مشخص شده در سازمان جهانی تجارت

به استناد یک یا چند اظهارنامه مقدم برای همان اختراع چه اظهارنامه ملی یا منطقه ای یا بین المللی باشند برای مدتی بالغ بر 12 ماه از تاریخ تسلیم نخستین اظهارنامه اختراع  تقاضای ثبت بنمائید.

در صورتیکه شما در اظهارنامه به حق تقدم اشاره نکنید فرض بر این است که تاریخ حق تقدم برای بررسی در روند PCT  از تاریخ تسلیم اظهارنامه بین المللی احتساب خواهد شد در استناد بررسی پرونده در سیستم PCT ادعای حق تقدم ممکن است اضافه یا تصحیح شود .

11-               به چه زبانی می توانید اظهارنامه بین المللی را تسلیم نمائید ؟

 به طورکلی اظهارنامه بین المللی به هر زبانی که مورد پذیرش اداره دریافت کننده قرار گیرد، می تواند تسلیم شود.

     در صورتیکه شما اظهارنامه خود را به زبانی که مورد پذیرش مرجع جستجوی بین المللی نباشد تسلیم نمایید شما ملزم هستید نسخه ای از ترجمه اظهارنامه را برای جستجوی بین المللی تهیه و تسلیم نمائید.

   ادارات دریافت کننده ،ملزم می باشند تسلیم اظهارنامه را به زبانی که هم مورد پذیرش مرجع جستجوی صلاحیتدار بین المللی برای انجام عمل جستجو است و همچنین زبانی که اظهارنامه بین المللی به آن زبان قابل انتشار است  ( عربی، چینی ،انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی ، ژاپنی ، کره ای ، پرتغالی ، روسی و اسپانیایی ) ( زبان انتشار) رامورد پذیرش قرار دهند .  

     بنابراین شما همیشه از این امکان برخوردار خواهید بود اظهارنامه بین المللی خود را به زبانی تسلیم نمائید که نیاز به ترجمه برای اهداف جستجوی بین المللی یا انتشار بین المللی نداشته باشد .

 

 

12-چه اداره ای قادر خواهد بود جستجوی بین المللی اظهارنامه اختراع PCT مرا انجام دهد ؟

کشورهای زیر بوسیله کشورهای طرف معاهده PCT بعنوان مراجع جستجوی بین المللی منصوب گردیده اند (ISAS) که شامل ادارات ملی :

استرالیا، اتریش ، برزیل ، کانادا، چین ، مصر ، فنلاند ، هند ، اسرائیل ، ژاپن ، جمهوری کره ، فدراسیون روسیه ، اسپانیا ، سوئد و ایالات متحده امریکا می باشند .

 و ادارات منطقه ای عبارتند از :

 اداره ثبت اختراعات اروپایی ، موسسه اختراعات نوردیک ( شمال اروپا) می شوند

قابلیت دسترسی به مرجع خاص جستجوی بین المللی برای اتباع یا ساکنین یک کشور، توسط اداره دریافت کننده ،که در آنجا اظهارنامه بین المللی تسلیم شده است به عنوان مرجع مشخص تعیین می شود. برخی ادارات ملی امکان انتخاب بیش از یک مرجع صلاحیتدار جستجوی بین المللی را برای اتباع و ساکنین  خود فراهم می نمایند .

اگر اداره دریافت کننده شما یکی از این کشورها باشد شما می توانید یکی از کشورها را با در نظر گرفتن اینکه الزامات متفاوت برای زبان ، هزینه ها و غیره دارند را انتخاب کنید .

           13-جستجوی بین المللی PCT چیست ؟

       جستجوی بین المللی PCT یک جستجوی با کیفیت بالا ست وبه استناد  اسناد اختراع مرتبط و دیگر مطالب فنی ،وبه زبان هایی که اکثریت اظهارنامه های اختراع به آن زبان ها تسلیم می گردند ( این زبان ها شامل ،چینی ، انگلیسی ، آلمانی ،ژاپنی و در موارد خاصی ، فرانسوی ، کره ای ،کره ای ، روسی و اسپانیایی می شوند)صورت می گیرد. کیفیت بالای این جستجو توسط استانداردهای معین شده در PCT برای مستند سازی تعیین شده است ،و این جستجو توسط کارکنان واجد شرایط و با روش های جستجوی متحدالشکل ISAS که

همگی آنها ادارات ثبت اختراعات با تجربه هستندصورت می گیرد . جستجوی بین المللی مطابق با دستورالعمل بررسی مقدماتی و جستجوی بین المللی (که می توانید در آدرس . www.wipo.int/pct/en/texts/gdlines.html مشاهده نمایید) انجام می گیرد و نتایج آن به صورت گزارش جستجوی بین المللی و یک نظریه کتبی مرجع جستجوی بین المللی در خصوص قابلیت حمایت ازثبت اختراع ارائه وصادر می گردد.

14-گزارش جستجوی بین المللی چیست ؟

جستجوی بین المللی اساسا می تواند مشتمل بر فهرستی از منابع و مآخذ ، مستندات اختراعات منتشر شده و محتویات مجلات فنی که می تواند در شرط اختراع پذیری ( قابلیت ثبت اختراع ) که در اظهارنامه بین المللی افشاء شده موثر باشد میشود .

گزارش مذکور مشتمل به سوالات انتقادی راجع به امکان اختراع و شرایط آن از جمله جدید بودن و گام ابتکاری ( بدیهی نبودن) با توجه به مستندات ارائه شده می باشد .علاوه بر این همراه با گزارش جستجوی بین المللی ، مرجع جستجوی بین المللی گزارش مکتوبی در خصوص قابلیت ثبت اختراع به شما ارائه خواهد داد این گزارش مکتوب برای شما امکان تجزیه و تحلیل قابلیت ثبت اختراع را فراهم  می کند .

گزارش مکتوب جستجوی بین المللی بعد از 4 تا 5 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه بین المللی بوسیله مرجع جستجوی بین المللی به متقاضی ابلاغ خواهد شد .

 

15- ارزش و اعتبار جستجوی بین المللی چگونه است ؟

گزارش جستجوی بین المللی به شما این امکان را می دهد که شانس خود را برای کسب اختراع در کشورهای متعاهد PCT ارزیابی نمائید .

زمانیکه گزارش جستجوی بین المللی مساعد و مطلوب باشد یعنی اگر مورد استنادی در گزارش به گونه ای نباشد که مانع کسب حق اختراع باشد به شما در ادامه روند ثبت اختراع در کشورهایی که مد نظر شماست مساعدت وکمک خواهد کرد .

 و در صورتیکه گزارش جستجو به نفع شما نباشد ( برای مثال اگر مدارک و مستنداتی دسته بندی شده باشد که جدید بودن وگام ابتکاری اختراعتان را به چالش بکشاند)شما فرصت خواهید داشت که ادعاهای خود را اصلاح نمائید . ( برای تمایز بهتر اختراع شما از مدارک و مستندات مشابه )یا اینکه قبل از انتشار، از اختراع خود صرفنظر نمائید. کیفیت بالای جستجو بین المللی به شما اطمینان خواهد داد که هر اختراع اعطا شده ای از یک اظهارنامه بین المللی، کمتر به چالش کشیده شود و بنابراین  شما رادراتخاد تصمیمات متقن درآینده مساعدت خواهد کرد .

16-آیا جستجوی بین المللی برای همه اظهارنامه بین المللی باید انجام شود ؟

      به عنوان یک قاعده ،جستجوی بین المللی برای همه اظهارنامه های  بین المللی بایدانجام شود .

اما مواردی وجود دارد که مرجع جستجوی بین المللی قادر به انجام جستجو نمی باشد برای مثال ، در موادی که موضوع اختراع اظهارنامه بین المللی در ارتباط با مواردی است که مرجع جستجوی بین المللی ملزم به جستجو نیست یا اگر توصیف ، ادعاها ، یا نقشه های اختراع به اندازه کافی برای یک جستجوی معنادار  روشن و شفاف نیستند .

در چنین مواردی ، مرجع جستجوی بین المللی اعلامیه ای مبنی به اینکه هیچگونه جستجوی بین المللی انجام نخواهد شد صادر خواهد کرد .

همچنین در مواردی مرجع جستجوی بین المللی گزارش جستجوی جزئی ( نسبی) صادر خواهد کرد از دیدگاه مرجع جستجوی بین المللی این وضعیت در حالتی است که اظهارنامه بین المللی مشتمل بر اختراعات متعدد باشد ولیکن متقاضی هزینه اضافی جستجو را برای پوشش اعمالی که برای اختراعات اضافی باید پرداخت شود را پرداخت نکند .

 

17-نظر مکتوب مرجع جستجوی بین المللی چیست ؟مرجع جستجوی بین المللی همزمان با انجام جستجوی بین المللی ، با توجه به نتایج جستجو ، جستجوی مقدماتی ، تصمیم غیر الزام آوری مبنی بر اینکه آیا اختراع دارای ویژگیهایی که به آن اختراع اطلاق شود می باشد؟ را انجام خواهد داد . این تصمیم به متقاضی ودفتر وایپو همراه با نتیجه جستجوی بین المللی ارسال خواهد شد .

این تصمیم مکتوب به شما کمک می کند تا نتایج جستجویی که بطور مشخص با متن اظهارنامه اختراع شما مرتبط هستند را بفهمید و تفسیر نمائید ، همچنین کمک شایان توجهی در ارزیابی شانستان برای کسب حق اختراع بدون اینکه متحمل هزینه مضاعف برای بررسی ابتدایی بین المللی شوید ،خواهد کرد.

متقاضیان اگر تمایل داشته باشند می توانند نظرات غیر رسمی را در پاسخ به این نظرات مکتوب به دفتر وایپو تسلیم نمایند . بدین ترتیب آنها فرصت برای پاسخ به استدلالات و تنیجه گیریهای نظرات مکتوب خواهند داشت حتی اگر آنها برای کسب مزایای بررسی مقدماتی بین المللی برنامه ریزی نکرده باشند .

اگر شما تقاضای بررسی مقدماتی بین المللی نکرده باشید ،نظر مکتوب مرجع جستجوی بین المللی بر اساس گزارش مقدماتی  بین المللی تشکیل شده  راجع به اختراع پذیری بوسیله دفتر بین المللی به همه ادارات اختراع کشورهای متعاهد مورد تقاضا به همراه نظرات غیر رسمی تسلیم شده ، ارسال و ابلاغ خواهد گردید .

اما اگر شما بررسی مقدماتی بین المللی را تقاضا کنید، نظر مکتوب مرجع جستجوی بین المللی ، بطور کلی برای مرجع جستجوی بین المللی مقدماتی بعنوان اولین نظر مکتوب خود مورد استفاده قرار می گیرد مگر اینکه مرجع بررسی مقدماتی بین المللی بر خلاف آن به وایپو اعلام نظر نماید .

محتوای گزارش جستجوی مقدماتی راجع به قابلیت ثبت اختراع (IPRP) برای ادارات ملی در جهت تصمیم گیری در ارتباط با اینکه اختراع را در فاز ملی مورد قبول قرار دهند یا رد نمایند ،بخصوص در ارتباط با اداراتی که نظام بررسی ماهوی موثری برای انجام این مهم را ندارند بسیار سودمند خواهد بود .

این گزارش ( جستجو) پس از انقضاء 30 ماه از تاریخ حق تقدم قابل دسترسی برای همگان خواهد بود .

       18-جستجوی بین المللی تکمیلی در سیستم PCT  چیست ؟

جستجوی بین المللی تکمیلی به متقاضی اجازه می دهد ، علاوه بر جستجوی بین المللی ( جستجوی بین المللی اصلی ) یک یا چند جستجوی بین المللی تکمیلی که هر یک باید بوسیله مرجع جستجوی بین المللی بغیر از آنچه که جستجوی بین المللی اصلی را انجام داده است عملی گرداند .

 

19-گزارش جستجوی بین المللی تکمیلی چیست ؟

گزارش جستجوی بین المللی تکمیلی از بسیاری از جهات در محتوا و ظاهر شبیه گزارش جستجوی بین المللی است ، این گزارش جستجو مشتمل بر فهرستی از منابع و مآخذ مستند و ادبیات فنی است که می تواند در تشخیص قابلیت ثبت اختراع ادعایی ( اختراع پذیری) در اظهارنامه بین المللی موثر واقع شود .

اما این گزارش جستجو ،اسنادی که قبلا"ا به آن در گزارش جستجوی بین المللی به آن استناد شده است را تکرار نمی کند .

مگر  زمانیکه   ارتباط جدید ی در پیوستگی اسناد ،وقتی که این اسناد با سایر مدارک مکشوفه در خلال بررسی  بین المللی تکمیلی مورد مطالعه قرار می گیرند ، احراز شود .

 

به همین مناسبت ، گزارش جستجوی بین المللی تکمیلی امکان دارد مشتمل به توضیحات جزیی بیشتری نسبت به جستجوی بین المللی اصلی باشد . این به خاطر این واقعیت است که بر خلاف جستجوی بین المللی ، هیچگونه نظریه مکتوبی توسط مرجع جستجوی مکمل ایجاد و ارائه  نمی شود و این جزئیات بیشتر برای درک کامل فهرست و منابع ذکر شده مناسب خواهد بود .

 

 20- اعتبار گزارش جستجوی بین المللی مکمل چیست ؟

گزارش جستجوی بین المللی مکمل خطر کشف اسناد جدید اختراع و سایر ادبیات فنی که در فاز ملی امکان دارد وصول و استخراج شود را کاهش می دهد، زیرا این جستجو دامنه زبانی و فنی مستندات جستجو را وسیعتر می نماید  .

 

21- انتشار بین المللی که تحت سیستم PCT محقق می شود مشتمل بر چیست ؟

سازمان جهانی مالکیت معنوی اظهارنامه بین المللی را مدت کوتاهی پس از انقضاء 18 ماه از تاریخ حق تقدم (اگر انصراف داده نشده باشد )  همراه با گزارش جستجوی بین المللی منتشرمی نماید .

اظهارنامه های بین المللی PCT بصورت بر خط در بخش patent-scope به آدرس اینترنتی                              : (www.wipo.int/patentscope/search/en/structuredSearch.jsf)  منتشر می شوند این انتشار بر خط بوسیله یک بانک اطلاعاتی قدرتمند ، با قابلیت جستجوی منعطف ، با واسطه های چند زبانه و ابزارهای ترجمه ای ویژه ای صورت می گیرد که کاربران و عموم را در فهم و درک اظهارنامه های منتشر شده مساعدت و یاری می نمایدصورت می پذیرد.

 

22- بررسی  مقدماتی بین المللی چیست؟

بررسی مقدماتی بین المللی دومین ارزیابی قابلیت ثبت یک اختراع ( اختراع پذیری ) است . در این بررسی همان استانداردهای که درتنظیم نظریه مکتوب مرجع جستجوی بین المللی بر پایه آن تصمیم اتخاذ گردیده ،اعمال  می شود  اگر شما تمایل داشته باشید که اصلاحاتی را در اظهارنامه بین المللی به منظورپاسخ به ایرادات و غلبه بر مدارک ابرازی در گزارش جستجو  و نتایج حاصله آن که در قالب نظر مکتوب ارائه می شود بعمل آورید ، بررسی مقدماتی بین المللی تنها ابزار ممکن است که به شما امکان می دهد تا به صورت موثری در فرآیند جستجو مشارکت نمایید و بطور بالقوه یافته ها ( نتایج جستجوی) بررسی کننده را قبل از ورود به

فاز ملی تحت تاثیر قرار دهید . شما می توانید استدلات و اصلاحات خود را تقدیم نمایید ، همچنین این حق را خواهید داشت تا

دراین بررسی مقدماتی با بررسی کننده مصاحبه نمایید ،در پایان این فرآیند، گزارش مرجع بررسی مقدماتی در ارتباط با اختراع پذیری صادر خواهد شد . مراجع بررسی مقدماتی که قادر به انجام بررسی مقدماتی هستند همان مراجع جستجوی بین المللی هستند که در بندهای قبل به آن اشاره شد . ( سوال 12) برای یک اظهارنامه PCT ارائه شده ، ممکن است یک یا چندمرجع صلاحیتدار وجود داشته باشد ،  اداره دریافت کننده اظهارنامه شما می تواند جزئیات بیشتری را در این خصوص به شما ارائه کندیا شما می توانید از راهنمای متقاضیان PCT و مجله PCT مشاوره و راهنمایی بگیرید.

 

23- ارزش و اعتبار گزارش جستجوی ابتدایی(مقدماتی) در خصوص اختراع پذیری چیست ؟

گزارش بررسی بین المللی مقدماتی راجع به اختراع پذیری (IPRP) که در بخش 2 به شما ارائه گردید ، با کپی های آن به وایپو و همچنین از طریق وایپو به ادارات اختراع کشورهای متعاهد که آن را درخواست نموده اند نیز ارسال خواهد شد . این گزارش بررسی مقدماتی مشتمل بر نظراتی یا انتقاداتی بر قابلیت ثبت اختراع بین المللی، درخصوص ادعاهای اختراعی که مورد بررسی قرار گرفته اند می باشد .

 

 

این اقدام مبنای محکمی برای شما خواهد بود تا شانس خود را برای کسب اختراع ارزیابی نمائید و اگر نتیجه گزارش به نفع شما باشد ، این نظر مبنای استوارتری برای اظهارنامه شما قبل از ورود به فاز ملی یا منطقه ای در ادارات اختراع خواهد بود . این تصمیم دال بر صدور حق اختراع برای هر یک از ادارات ملی یا منطقه ای که شما وارد فاز ملی یا منطقه ای آن می شوید مسئولیت ایجاد می کند ، بررسی مقدماتی بین المللی باید در تصمیم گیری مورد توجه ادارات قرار گیرد اما برای آنها الزام آور  نمی باشد.

24- سوالات عمومی بیشتر درمورد فاز بین المللی نقش وایپو در PCT چیست؟

برای هر اظهارنامه اختراعی که فایل می شود ، وایپو وظایف زیر را بر عهده دارد .

-دریافت و ذخیره سازی ( نگهداری) همه اسناد و مدارک اظهارنامه "

- انجام بررسی شکلی "

- انتشار اظهارنامه بین المللی در بانک اطلاعاتی آن لاین وایپو (patent scope) "

- انتشار اطلاعات در باره اظهارنامه PCT آنگونه که در معاهده و آئین نامه آن تشریح گردیده است. "

- ترجمه بخش های مختلف اظهارنامه PCT برخی اسناد مرتبط به زبان انگلیسی یا فرانسه ، در صورت لزوم "

- ابلاغ اسناد به ادارات و اشخاص ثالث ( ذینفع) "

- ارائه مشاوره حقوقی به ادارات و کاربران در صورت درخواست آنها "

وایپو همچنین :

-         هماهنگی کلی در سیستم PCT را فراهم می کند.

-         ارائه مساعدت به دول متعاهد موجود ، جدید و بالقوه و ادارات آنها .

-         ارائه مشاوره در ارتباط با اجرای PCT در قانون گذاری ملی و راه اندازی آیین رسیدگی داخلی در ادارات ملی کشورهای متعاهد .

-         راهنمای متقاضیان PCT و خبرنامه PCT را منتشر می نماید.

-         ایجاد و انتشار اطلاعات PCT از طریق وب سایت PCT ، و بنیادها ، کنفرانس های تحت وب ( کارگاه های آموزش بر خط ) و همچنین از طریق تلفن و کمک های ایمیلی .

-         سازماندهی و ارائه دادن سمینارها و دوره های آموزشی در حوزه PCT .

25- چه کسی از سیستم PCT استفاده می کند ؟

سیستم PCT بوسیله کمپانی های بزرگ ، موسسات تحقیقاتی و دانشگاه ها هنگامی که بدنبال کسب حمایت بین المللی هستند مورد استفاده قرار می گیرند و به همین ترتیب توسط شرکت های کوچک و مخترعان فردی ( اشخاص مخترع) مورد استفاده قرار می گیرند.

26- آیا اشخاص ثالث می توانند به اسناد و  محتویات اظهارنامه بین المللی که تسلیم می شود دسترسی داشته باشد ؟اگر چنین است ، چه موقع ؟

تا زمان انتشار بین المللی (18 ماه بعد از تاریخ حق تقدم) هیچ شخص ثالثی مجاز نخواهدبود به این اسناد دسترسی داشته باشد مگر اینکه به درخواست شما یا مأذون از سوی شما باشد . اگر شما تصمیم بگیرید که از اظهارنامه خود صرفنظر نمائید ( و قبل از انتشار بین المللی این عمل را انجام دهید) انتشار بین المللی اظهارنامه شما اتفاق نمی افتدو در نتیجه به کسی اجازه دسترسی داده نمی شود. اما در صورتیکه انتشار بین المللی بوقوع بپیوندد ، مدارک مرتبط در اظهارنامه بین المللی بصورت الکترونیکی همراه با اظهارنامه بین المللی منتشره در دسترس عموم قرار خواهد گرفت .

 

متعاقب انقضاء 30 ماه از تاریخ حق تقدم سایر مدارک و اسناد ،بویژه نظر مکتوب مرجع جستجوی بین المللی ،هر نظر غیر رسمی راجع به تصمیم مکتوب و هر گزارش بررسی مقدماتی بین المللی در ارتباط با قابلیت ثبت اختراع یا ترجمه مربوط به آن نیز در بخش Patent scope قابل دسترس برای عموم خواهد بود .

27- چگونه می توانم وارد مرحله فاز ملی شوم ؟

این امر به تصمیم شما و کشوری که می خواهید وارد فاز ملی برای اختراع بشوید بستگی دارد در صورتیکه تصمیم بگیرید اظهارنامه اختراع بین المللی خود را به پیش ببرید باید الزامات مقررات برای ورود به فاز ملی را به انجام برسانید . این الزامات شامل ، پرداخت هزینه های ملی و در برخی موارد ، از جمله تسلیم ترجمه اظهارنامه اختراع ، می باشد .

این اقدام در اکثریت ادارات اختراع کشورهای متعاهد بایستی قبل از انقضاء 30 ماه از تاریخ حق تقدم بوقوع بپیوندد.

امکان دارد الزامات دیگری در ارتباط با ورود به فاز ملی از قبیل ، تعیین  نماینده محلی نیز مطر ح شود .

اطلاعات بیشتر در ارتباط با ورود به فاز ملی به طور کلی در قسمت راهنمای متقاضیان PCT قابل دسترسی خواهد بود و اطلاعات خاص راجع به هزینه ها و الزامات ملی در بخش ملی برای هر کشور متعاهد PCT در همان راهنما قابل دسترسی خواهد بود .

28- در فاز ملی چه اتفاقی برای پرونده من رخ می دهد ؟

زمانیکه شما وارد فاز ملی می شوید اداره ملی و منطقه ای مربوطه فرآیند بررسی اختراع را در ارتباط با اینکه آیا اختراع مورد حمایت قرار خواهد گرفت راآغاز خواهد کرد . هر گونه بررسی توسط گزارش جستجوی بین المللی و تصمیم مکتوب آن ، شما را قادر خواهد ساخت تا اصلاحات مقتضی در مورد ادعاهای اختراع ،حتی قبل از اینکه فرآیند بررسی در فاز ملی آغاز شود را بعمل آورید .

این روند بیشتر بوسیله مکانیزم بررسی مقدماتی بین المللی که بر طبق آن شما قادر به انجام اصلاحات بیشتر می باشید  ( ارزیابی قابلیت ثبت اختراع ) تسهیل شده است.

29- مزایای استفاده از سیستمPCT چیست ؟

روند بررسی اختراع تحت سیستم PCT مزایای متعددی برای متقاضی دارد ، هم برای ادارات اخترا ع و همچنین برای عموم مردم که عبارتند از :

1-    شما مهلتی به مدت  18 ماه خواهید داشت تا تمایل خود را برای حمایت از اختراع در کشورهای دیگر ابراز نمائید و همچنین هزینه های ملی را پرداخت نمائید .

2- اگر اظهارنامه و اختراعتان طبق مقررات معادهده PCT   تشریح و تبین شده باشد بوسیله سایر کشورها متعاهد در خلال بررسی در فاز ملی فرآیند بررسی اظهارنامه از نظر شکلی قابل رد نخواهد بود .

3- گزارش جستجوی بین المللی و تصمیم مکتوب مشتمل بر اطلاعات با ارزش درباره قابلیت ثبت اختراعتان ( اختراع پذیری ) می باشد که به شما در تصمیم گیری برای تجاری سازی اختراع مبنای محکمی را ارائه می دهد.  

4-شما این امکان را دارید که در طول بررسی مقدماتی اختیاری برای اصلاح اظهارنامه خود با بررسی کننده مصاحبه نموده و جوانب مختلف اظهارنامه خود را قبل از ورود به بررسی توسط ادارات ملی مختلف بررسی نمایید .

 

 5-کار جستجوو بررسی ادارات ثبت اختراع در فاز ملی به طور قابل توجهی ،با توجه به وجود گزارش جستجوی بین المللی ، نظریه مکتوب و در موارد مقتضی گزارش بررسی مقدماتی در خصوص قابلیت ثبت اختراع که منضم به اظهارنامه بین المللی می باشند کاهش می یابد .

 

 

 

6- شما قادر به سرعت بخشی در رویه بررسی در فاز ملی کشورهای متعاهدی که برای رویه های بررسی اختراع تحت PCT خود با اداراتی که به عنوان مراجع جستجوی بین المللی عمل می کند موافقت نامه ها و قراردادهای وسیعی دارند هستید .

7-با وجود هر اظهارنامه بین المللی که با یک گزارش جستجوی بین المللی همراه است اشخاص ثالث در وضعیت بهتری از نظر ارزیابی قابلیت ثبت اختراع ادعای اختراعی خود قرار می گیرند.

8- برای شما به عنوان یک متقاضی این امکان وجود دارد که به همراه اظهارنامه بین المللی تان جهان را از برنامه های خود مطلع نمایید. شما می توانید در (Patent scope) تمایلتان را درخصوص موافقت نامه های اعطای مجوز ابراز نموده که در واقع این روش بسیار موثری در آگاه نمودن افراد علاقمند به دریافت مجوز می باشد .

9-شما همچنین دیگر مزایا در ارتباط با صرفه جویی در مکاتبات ، ارسالات و ترجمه ها را بدلیل اینکه در یک پروسه بین المللی قرار دارید ، خواهید داشت و به طور کلی نیازی به تکرار انجام امورات مذکور در ادارات مختلف نخواهد بود.

( برای مثال ، شما فقط یک کپی از اسناد حق تقدم را به جای ارائه چندین کپی ارائه می دهید)

نهایتا" PCT :

-         جهان در دسترسی را به ارمغان می آورد

-         هزینه های بسیار همراه با حمایت بین المللی اختراع را از بین می برد.

-         یک بنیان قوی برای تصمیم گیری در اعطای اختراع را ارائه می دهد

-         توسط اکثر شرکت ها در جهان ، مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاهها در مواقعی که آنها بدنبال کسب حمایت بین المللی برای اختراع هستند مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 

 

برای دریافت توضیحات تکمیلی به منابع زیر مراجعه نمایید:

30) Where can I find out more about the PCT?

On the PCT website (www.wipo.int/pct/en/) and in the various PCT publications you will find there, including:

PCT Applicant’s Guide and (www.wipo.int/pct/en/appguide/index.jsp)
PCT Newsletter (monthly)  (www.wipo.int/pct/en/newslett/index.html)

If you are considering filing an international patent application under the PCT, you are advised to consult a qualified patent attorney or agent in your country, and/or your national or regional patent Office.

PCT Information Service (for general questions about the PCT):
Telephone: (41 22) 338 83 38
Fax: (41 22) 338 83 39
E-mail: pct.infoline@wipo.int

For filing international applications directly with WIPO, please contact:
World Intellectual Property Organization
PCT Receiving and Processing Section
34, chemin des Colombettes
CH-1211 Geneva 20, Switzerland
Telephone: (41 22) 338 92 22
Fax: (41 22) 910 06 10
E-mail: ro.ib@wipo.int

 

 

 

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است